Содержание
Причини займатися спортом у кожної людини можуть бути різні. Зазвичай це негаразди зі здоров’ям, яких особистий лікар рекомендує позбавлятися за допомогою фізкультури або збільшення у вазі і бажання якнайшвидше позбутися зайвих кілограм. І, якщо Вам потрібна допомога та підтримка у веденні здорового та спортивного способу життя, то без грамотного фітнес-інструктора не обійтися.
Давно вже канули в Лету стереотипи про те, що послуги персонального тренера потрібні лише спортивним, накачаним хлопцям та дівчатам. Сьогодні сфера тренерської діяльності суттєво розширилася. Наставник не лише навчатиме правильної техніки виконання різних вправ, а й стежитиме за тим, наскільки здоровий у Вас раціон, мотивуватиме на якнайшвидше досягнення результатів, а іноді й відіграватиме роль психотерапевта. Тому вибір свого наставника буде не таким простим, як може здатися на перший погляд.
Навіщо потрібен тренер?
Чоловіки та жінки різного віку та фізичної підготовки хочуть найняти тренера з фітнесу з різних причин, проте найпоширенішою досі залишається бажання прийти на краще. Це може означати як прагнення позбутися надмірної ваги, так і наростити м’язову масу. На самому початку нелегкого шляху до фігури мрії найкраще знайти відповідь на питання, навіщо саме Вам необхідний фітнес-інструктор, а не намагатися досягти цілей самостійно, ігноруючи грамотне керівництво.
До плюсів персональних тренувань можна віднести такі моменти, як:
- індивідуальний підхід. Хороший та грамотний інструктор складає програму як тренувань, так і харчування для кожного клієнта з урахуванням його індивідуальних особливостей. Це стан здоров’я, вік та особливості тіла людини. Крім того, спортивний наставник обов’язково повинен поцікавитися про результати, яких Ви бажаєте досягти і часу, який планується витратити на фізичну активність;
- максимальна ефективність. Помітивши, що прогрес незначний або повністю відсутній, фітнес-інструктор обов’язково проаналізує причини цього і внесе коригування в програму;
- різноманітність. З досвідченим наставником Ви не виконуватимете монотонні вправи день у день. Сьогодні Ваше тренування складається з інтенсивних занять, спрямованих на збільшення м’язів.
- безпека. Практично всі спортивні травми трапляються через неправильну техніку виконання вправ, звалювання на себе надмірного навантаження, відсутність страховки. Заняття з кваліфікованим фітнес-інструктором повністю виключають травмонебезпечні ситуації;
- самоорганізація та спортивна дисципліна. Наставник не дозволяє прогулювати або відкладати заняття без поважної причини: він суворо контролює не тільки виконання вправ, а відвідуваність спортивного залу. У деяких навіть починаються конфлікти на цьому ґрунті, оскільки хороший тренер не дає своїм підопічним жодних поблажок;
- досягнення мети за короткий термін. Грамотний тренер не тільки наставляє своїх клієнтів, але й мотивує виконати трохи більше вправ, ніж хотілося б, не здаватись на останніх підходах.
Крім того, для багатьох спортсменів-початківців присутність у житті людини, перед якою потрібно мало не щодня звітувати – дійсно хороша мотивація. Усвідомлення того, що у Вас є наставник, який змушує регулярно тренуватися та вимагає звіту про харчування, багато означає в процесі досягнення ідеального тіла.
Вибір місця заняття
Отже, Ви переконалися у необхідності персонального фітнес-інструктора. Наступне питання – де знайти фітнес тренера? Тобто, зараз Вам потрібно приступити до вибору відповідного тренажерного залу, атмосфера якого матиме до активних занять спортом.
Сьогодні навколо нас знаходиться велика кількість спортивних комплексів, фітнес-клубів, крос-фіт залів, а також постійно з’являються нові. Власники всіма силами намагаються заманити до себе якнайбільше клієнтів: ультрасучасні тренажери та обладнання, басейн, хамам, сауна, масажний кабінет. Насправді це лише фінальні за важливістю пункти, які потрібно враховувати при виборі спортивної зали. До основних можна віднести такі нюанси:
- розташування. Хороший той фітнес-центр, який Ви регулярно відвідуватимете. Не спокушайтеся на рекламу шикарного спортзалу з доступними цінами, розташованого за містом – шанси, що Ваших сил та часу вистачить на довге відвідування, дорівнюють практично нулю. Реальність свідчить, що в більшості випадків люди стають постійними клієнтами тренажерних залів, що розташовані неподалік будинку. Вибирайте місце для занять у пішій доступності від Вашого місця проживання або, хоча б, за 3-4 зупинки від нього;
- тонкощі використання абонементу. Позапланова поїздка на дачу, раптове відрядження, проблеми зі здоров’ям, аврал на роботі, відпустка – навряд чи такі важливі події підуть на другий план заради тренування. Тому віддайте перевагу абонементу з функцією заморозки;
- вартість. Реально оцініть свої фінансові можливості та не відмовляйтеся від звичних витрат заради занять у наймоднішому фітнес-центрі в місті. Крім того, на ціноутворення впливає кількість обладнання, йога, степ-аеробіка, pole dance, фінська сауна, кількість обслуговуючого персоналу, наявність обідньої зони, душової, роздягальні. Отже, дорогий спортзал не одно найкращий;
- гігієна. Спортивний зал, в якому відсутнє регулярне прибирання, швидко трансформується у розсадник грибка та бактерій. Тому, калюжі у роздягальнях та душовій, липкі рукоятки тренажерів, відсутність бахіл на вході говорять про те, що слід пошукати інше місце для занять спортом.
Проаналізувавши зібрану інформацію та, вибравши пару відповідних спортзалів, вирушайте туди на розвідку. Розслабтеся, візит ні до чого Вас не зобов’язує – гарний фітнес-центр із задоволенням влаштовує такі презентації. Не соромтеся докладно розпитувати у менеджера про будь-які дрібниці – Ви повинні докладно знати, за що віддаєте чималі гроші.
Кваліфікація тренера
Прекрасна освіта та гідні знання хороші для будь-якої роботи, і тренерська діяльність не є винятком у цьому правилі. Наявність у кишені диплома про закінчення навчального закладу за спеціальністю, пов’язаною зі спортом – чудовий початок кар’єри фітнес-інструктора. Це пов’язано з тим, що для багатьох підприємств, включаючи спортивні зали, здобуту в коледжі або ВНЗ освіту – одна з обов’язкових умов вступу на посаду.
Крім них існують інші сертифікати, більш відомі у вузьких спортивних колах. У них особлива увага приділяється конкретним методам навчання, обладнання чи послуг. Прикладом може бути RKC – вправи з російськими гирями, спортивна дієтологія 1 чи 2 рівня тощо.
Досвід – найважливіша характеристика персонального тренера?
Найбільш поширена помилка: грамотний наставник просто повинен бути накаченим, як Арнольд Шварценеггер у кращі роки. І чим більша маса та обсяг його м’язів, тим вищий його професіоналізм.
Безумовно, гора м’язів є візитною картковою наставника, але лише в тому випадку, коли йдеться про бодібілдінг. А фігура гарного інструктора з фітнесу зазвичай відрізняється гармонійністю та комплексною розвиненістю м’язів.
Не зайвим буде поцікавитись досвідом професійної діяльності фітнес-тренера. В ідеалі дізнатися, яких результатів досягли його учні – багато інструкторів зберігають фото своїх клієнтів «до» та «після» і, з дозволу останніх, демонструють їх новачкам.
Однак, фітнес-індустрія – це така сфера, в якій великий досвід роботи не рівносильний запоруці успіху. Це пов’язано з тим, що наставник повинен регулярно вчитися чогось нового, удосконалюючи себе та свої знання. Тому перевага новачка у фітнес-індустрії полягає в тому, що він вивчав більш сучасні методи та отримав найбільш актуальну інформацію про те, як правильно працювати з клієнтами. Це вигідно відрізняє його від досвідченого наставника, який звикли діяти дідівськими способами. Справа в тому, що нові методи не тільки допомагають досягти бажаного результату в найкоротші терміни, а й уникнути травмонебезпечних ситуацій. Наприклад, від багатьох базових вправ, які раніше вважаються безпечними, сьогодні рекомендується відмовитися через високу ймовірність страшних наслідків для здоров’я в майбутньому.
Окрім досвіду, величезне значення для фітнес-інструктора має комунікабельність. Це з тим, що грамотний і хороший наставник зобов’язаний:
- відчути характер і настрій клієнта, щоб розробити програму тренувань, що ідеально підходить для нього;
- мотивувати підопічного тренуватися з максимальною віддачею;
- якщо досягнення бажаного результату відкладається на невизначений термін, знайти відповідні слова, які підбадьорять того, хто тренується, і змусять продовжувати заняття спортом.
Крім того, найважливішим моментом є усвідомлення, чи Ви підходите з наставником один одному. Відносини фітнес-тренера і тренуючого не повинні переростати в приятельські, це може стати на заваді тренуванням. Але, інструктор повинен викликати симпатію, оскільки проводити багато часу на тиждень у компанії малоприємної людини не захочеться нікому.
Ціна послуг тренера
Отримавши вичерпні відповіді на питання про те, як знайти тренера з фітнесу, Вас, напевно, зацікавить вартість персонального заняття. Безумовно, ціна індивідуальних тренувань у найбільшому фітнес-центрі столиці та у невеликому спортзалі, розташованому у крихітному містечку, істотно відрізнятиметься. Ключ у тому, що Вам необхідно знайти у своєму районі тренера, який відповідатиме всім критеріям відбору та не розорить гаманець. Однак, не забувайте про те, що добрий і грамотний наставник не запросить за свої послуги низьку вартість.
Індивідуальні тренування можна придбати у вигляді набору занять, деякі фітнес-центри автоматично включають клієнтам інструктора в абонемент. Якщо Ви бажаєте, щоб наставник присвячував відведений на тренування час виключно Вам, цінник заняття коливатиметься в межах 50-100 доларів. Наполовину приватні уроки коштуватимуть у рази дешевше: від 20 до 50 доларів.